W bieżącym roku przypada 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Aby uczcić pamięć narodowego kompozytora w dniach 25-30 października 2019r. w XXIV LO im. Marii Skłodowskiej - Curie została zorganizowana Szkolna Sesja Moniuszkowska, której koordynatorkami były p. Dorota Żuchowska i p. Anna Kaźmierczak. Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poświęconych kompozytorowi w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, gdzie m.in. przelewali na papier swoje wizje artystyczne związane ze słuchaną pieśnią Moniuszki pt. Chochlik. Wybrane „dzieła sztuki” zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.  

W następny dzień sesji odbył się konkurs wiedzy o kompozytorze zatytułowany Moniuszkomania. Uczestnicy w parach odpowiadali na pytania dotyczące jego życia i twórczości. A oto lista laureatów:

I miejsce: Maja Fijałkowska i Igor Antosik (IIb),

II miejsce ex aequo: Paulina Wrzesińska i Dawid Frąckowiak (IHg) oraz Marta Adamus i Klaudia Gotfryd (IMg)

III miejsce: Wiktoria Folborska i Hanna Kaczmarek (IB).

Nagrodami dla najlepszych były komiksy pt. Moniuszko 2019 wydane przez Dom Literatury w Łodzi, praliny oraz artykuły szkolne z logo kompozytora.

We wtorek 29 października na korytarzach naszego liceum miał miejsce flash mob: uczniowie klas pierwszych wykonali Prząśniczkę autorstwa Jana Czeczota do muzyki Stanisława Moniuszki. Dla nas łodzian ma ona szczególne znaczenie, gdyż od roku 1998 jest oficjalnym hejnałem naszego miasta.

Na zakończenie sesji około dwustu uczniów naszego liceum obejrzało w Teatrze Wielkim jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej muzyki operowej - Halkę. Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w akcji „Bliżej Teatru Wielkiego”. Wyjście do teatru poprzedziły lekcję na przedmiocie wiedza o kulturze przybliżające twórczość Moniuszki oraz tło powstania Halki.

Korzystanie z witryny XXIV LO oznacza, że pliki cookies zamieszczane będą w Państwa urządzeniu. W każdym momencie możecie dokonać zmiany ustawień przeglądarki. Prosimy Państwa również o zapoznanie się z informacjami dostępnymi na naszej stronie na temat RODO. Dyrekcja XXIV LO To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk